Vítězem 14. ročníku McDonald´s Cupu se stala 33. ZŠ Terezie Brzkové z Plzně. Klučinové ze západu Čech triumfovali na Svátku fotbalu,

Igor Zehl / McSport

Hradní trubači mohou spustit slavnostní fanfáry – jubilejní 15. ročník největšího žákovského fotbalového turnaje McDONALD´S CUP startuje! A oslava to bude jak se sluší a patří, vždyť historický počet účastníků v něm překročí hranici jednoho miliónu.

„Trocha historie, nikoho nezabije“, říkává se. Takže vězte, že se v roce 1997 vedení McDonald´s ČR, v čele s ředitelkou pro komunikaci Drahomírou Jirákovou, rozhodlo, že spolu s dalšími partnery uspořádá fotbalový turnaj pro žáky 1. až 5. tříd základních škol, coby příspěvek k rozvoji českého mládežnického fotbalu.

Zřejmě nikdo asi ani ve snu tehdy netušil, do jakých obřích rozměrů postupem doby tato akce vyroste. V 1. ročníku 1997/98 hrálo 27 tisíc žáků základních škol, v dalším roce už jich bylo ke čtyřiceti tisícům. Po desetitisících přibývalo účastníků každým rokem, v ročníku 2004/05 poprvé počet hráčů překročil osmdesáti tisícovou hranici. Pod ní už počet startujících nikdy neklesl, rekordní byl rok 2006/07, kdy po školních a klubových hřištích pobíhalo 84 183 fotbalu chtivých chlapců a děvčat.

I přes neustále klesající porodnost v Česku, a s tím spojený úbytek žáků základních škol, se v turnaji stále prezentuje pozoruhodný počet mladých fotbalistů, v zatím posledním, v červnu skončeném 14. ročníku, startovalo 81 205 dětí. A to nehledě na s nižším počtem studentů spojený úbytek základních škol v Česku (rekord padl v letech 2006/07, kdy se v turnaji prezentovalo 3 338 školních zařízení, letos jich 3 189).

Během 14 let už o čest a slávu své školy celkem bojovalo 962 355 účastníků, samozřejmě, že někteří vícekrát, třeba i pětkrát – pravidelně od první až do páté třídy své školní docházky. To ale nic nemění na skutečnosti, že k dosažení jednoho miliónu startujících už zbývá „pouze“ 37 645 jmen, která budou vepsána do políček týmových soupisek. A je tedy nad slunce jasné, že v nastávajícím ročníku bude miliónová hranice zcela jistě překročena, vždyť méně startujících bylo pouze v už zmíněném úvodním ročníku.


 

14. 6. 2011 - Konečné pořadí 14.ročníku McDonald´s Cupu

1.            33. ZŠ T. Brzkové, Plzeň               

2.            ZŠ Janouškova, Brno

3.            ZŠ Sportovní , Uherské Hradiště             

4.            ZŠ J. Šoupala, Ostrava

5.            ZŠ Eden, Praha 10

6.            ZŠ Heyrovského, Olomouc

7.            ZŠ Toužim

8.            ZŠ Ohrazenice, Pardubice

9.            ZŠ Barvířská, Liberec

10.          ZŠ Rošického, Jihlava

11.          ZŠ Z. Štěpánka, Most

12.          ZŠ E. Valenty, Prostějov              

13.          ZŠ Grünwaldova, Č.Budějovice

14.          ZŠ Ing. M. Plesingera, Neratovice

15.           ZŠ Sever, Hradec Králové

               ZŠ TGM, Komárov - DSC